Dieta? Vyzkoušejte středomořský styl stravování
Limonádová, nízkokalorická, zónová dieta či dělená strava. Ze všech stran nászaplavují různé typy diet a doporučení stravování, až máme někdy pocit, že vrozbouřených vlnách stravovacích návyků skončíme podobně jako Titanic. Trendemposledních let se však stalo stravování ve středomořském stylu. Ptáte seproč?
Na podzim a v zimě má naše tělo potřebu se zahřát, konzumuje teplé pokrmy.Proto je vhodné zaměřit se na sezónní produkty, jako jsou mrkev, květák, zelí čikapusta, které můžeme velmi snadno uvařit například v páře. Jakmile však začnousluneční paprsky hřát, máme potřebu se spíše osvěžovat. Chceme se cítitlehce a svěže.
Když se řekne Středomoří, většina z nás si představí pobřeží Řecka a Itálie.Nezapomínejme však, že do této oblasti je zahrnováno také Španělsko, Francie,Turecko a dokonce i Maroko. Všechny tyto země mají svá kulinářská specifika,která svými jedinečnými druhy koření a bylinek obarví běžná jídla jedinečnýmichuťovými barvami.
Tajemstvím stravování ve středomořském stylu je svěžest. Kromě toho jeskladba potravin, které konzumují Jihoevropané, považována za nejzdravějšívůbec. Máslo se nahrazuje olivovým olejem, místo červeného masa se na talířiprosazují ryby a drůbež a jako dezerty se konzumuje ovoce. Nezastupitelné místozískaly také fazole či ořechy. Ani pečivo a víno v malém množství nebylyzatraceny.
Dejte sbohem fastfoodové stravě a potěšte svůj žaludek chutnými saláty zčerstvé zeleniny, které připravíte během okamžiku. Dejte šanci špenátu,rajčatům, okurkám a obohaťte jejich chuť v řeckém stylu – tedy o olivy a sýrfeta.
Ani u Středozemního moře však lidé nejedí pouze ovoce a zeleninu. Velmidůležité je také celozrnné pečivo a celozrnné těstoviny. Jsou bohaté nabílkoviny a minerály obsahující vlákninu. Ta pomáhá udržovat zdraví trávicíhotraktu. Pitta chléb, hummus nebo tahini jsou výtečnou volbou obědového menu.
Klíčem ke zdravému středomořskému stravování je ale vhodný výběr tuků.Jihoevropané vynechávají nasycené tuky obsažené ve smetaně, másle či tučném masea nahrazují je tuky nenasycenými. Ty jsou nejen velmi chutné, ale rovněžpomáhají snižovat riziko onemocnění srdce, artritidy a dokonce i některých druhůrakoviny. A kde tyto zdravé tuky nalezneme? V olivách, ořeších, olivovém ařepkovém oleji. S olejem ale musíme i tak zacházet opatrně, při požívání přílišvelkého množství už našemu zdraví neprospěje.
Správné koření roztančí chuťové buňky
Koriandr, rozmarýn, česnek, skořice a další a další bylinky dokážou
znaprosto obyčejných surovin stvořit královny restaurací. Vyzkoušejte je také adopřejte své kuchyni využít vedle pepře, kmínu a papriky i další chuti. Navícněkteré druhy koření (rozmarýn, koriandr) obsahují antioxidanty, které podporujífungování imunitního systému a bojují proti nachlazení.
Nepostradatelným doplňkem středomořských pokrmů se stalo víno. Samozřejměnemůžeme hovořit o vypití celé láhve. Z lékařského hlediska se však mluví ojedné sklence u žen a dvou u mužů denně jako o optimálním množství, kteréskutečně prospívá zdraví našeho srdce. Pokud alkohol z jakéhokoli důvodu pítnemůžete, vyzkoušejte neslazenou šťávu z vymačkaných hroznů.
Středomořská strava poskytuje nepřeberné množství chutí a zdravých látek.Kromě toho, že dokáže absolutně uspokojit chuťové buňky a může působit jakovýborná dieta, prokazatelně snižuje riziko srdeční a mozkové příhody. Pozitivnípůsobení bylo zaznamenáno také v oblasti zlepšování paměti a myšlení.
Upravte si svůj jídelníček a zařaďte do něj:
- spoustu ovoce a zeleniny
- chléb, rýži, brambory, těstoviny a dalšípotraviny obsahující škrob (soustřeďte se především na ty celozrnné)
- mléko amléčné výrobky
- maso, ryby, vejce, fazole a další zdroje bílkovin
- omeztepotraviny a nápoje s vysokým obsahem tuků a cukrů