Dejte sbohem pytlům pod očima
S přicházejícím jarem nás čeká čím dál více slunečných dní. Kromě příjemnýchaspektů, které nám slunce přináší, nesmíme zapomínat na to, že nám může takéublížit.
Mnoho lidí si stále neuvědomuje, že kůže je největším „orgánem“ lidskéhotěla, který má ochrannou, dýchací a vylučovací funkci. Kůže je schopnavstřebávání a účastní se procesu termoregulace. Kůže je ale rovněž odrazemvnitřního stavu organismu a navíc je na rozdíl od našich orgánů vidět. Jak tedyo pleť co nejlépe pečovat?
U obličeje platí, že čištění pleti je jeden z nejdůležitějších kroků a trvápouze pár minut ráno a večer. Je nutné vybrat vhodný čisticí přípravek a tonikumdle typu pleti. Pro mastnou, problematickou aknózní pleť je vhodné požívatkosmetické mýdlo nebo gel a tonikum bez alkoholu na dočištění. Pro smíšenou čisuchou pleť je lepší používat čisticí mléko a tonikum. Pokud používátedekorativní kosmetiku, je potřeba nejprve důkladně odstranit líčení. Pokud sevám večer nechce stát v koupelně příliš dlouho, vyzkoušejte micelární čisticíroztok, který vám perfektně „vycídí“ póry, aniž by bylo nutné obličej oplachovata objevil se pocit mastnoty.
V okamžiku, kdy bude pokožka důkladně čistá, je možné přistoupit k dalšímukroku – hydrataci a výživě pokožky. Použijeme tedy denní krém, který je třebavybírat dle typu pleti, věku a ročního období. Je velmi důležité, aby krémchránil vaši pleť v zimě před omrznutím a v létě před slunečními paprsky. Přisprávném a pravidelném užívání denního ochranného krému vám nehrozí pigmentovéskvrny, popraskané žilky a předčasné vrásky. Pro zachování hebkosti a jemnostipleti nezapomínejte používat noční krém, jehož účelem je pokožku regenerovat avyživovat. Pravdou je, že současné životní prostředí a způsob života klade nalidský organismus velké nároky, stejně jako společnost na mladistvý a dokonalývzhled. Naše pleť si proto zaslouží i další kosmetické vychytávky. Rychlé aúčinné řešení proti vadám na kráse nabízejí pleťová séra. Jedná se o velmikoncentrované přípravky, které si poradí s nejčastějšími nedokonalostmi pleti,jako jsou vrásky, černé kruhy, pigmentové skvrny či unavená pokožka. Pleťováséra se nanášejí pouze na čistou pokožku a díky tekuté struktuře se rychlevstřebávají. Měly by se proto používat před aplikací krémů.
Okolí očí hraje prim
Oči jsou jednou z nejvýraznějších částí našeho obličeje. Svěže vypadající očipůsobí odpočatě a mladistvě, proto je důležité zaměřit na ně speciálnípozornost. V našem domácím kosmetickém salonu by neměl chybět krém vyvinutýpouze pro oblast očí. Lámete-li si hlavu s tím, jaký krém zvolit, nedbejte natyp vaší pleti. Rozhodujícím faktorem totiž je, zda chcete odstranit vrásky,tmavé kruhy či pytle pod očima.
Oční krém se doporučuje používat již od 25. roku, protože je lepší vráskámpředejít, než je v pozdějším věku napravovat.
Zaostřeno na složení
Přemíra kosmetických přípravků nám může pěkně zamotat hlavu. Existují všakzákladní složky, na které bychom se při koupi měli zaměřit. Přípravky na obličejby měly obsahovat především dostatečně vysoký UV filtr - minimálně SPF 15, a tobez ohledu na to, jaké je zrovna roční období. Dále jsou nezbytné hydratačnílátky jako glycerin a kyselina hyaluronová, které mají schop-nost vázat na sebevelké množství vody, fixovat ji uvnitř buněk nebo v mezibuněčném prostoru azabraňovat jejímu odpařování.
Mnoho přípravků v dnešní době obsahuje také kyselinu močovou (ureum). Tatolátka se používá v nízké koncentraci (3 – 10 %) pro vynikající hydratacipředevším suché kůže. Naopak vysoký obsah urei (od 20 %) dokáže posloužit jakochemický peeling. Rovněž zvyšuje penetraci ostatních aktivních látek do hlubšíchvrstev kůže, díky tomu je krém efektivnější a hydratuje více než krém bez obsahuurey.
Dalšími důležitými ingrediencemi jsou výživné přísady jako vitamin B5,omega-3 kyseliny a antioxidanty typu vitamin C, retinol (vitamin A), kterýchrání před volnými radikály a ve větším množství dokáže ovlivnit pigmentaci azvýšit produkci kolagenu, jež s věkem klesá.
Pro obnovení buněk nezapomínejte na přípravky, které působí díky obsahuovocných kyselin (AHA) jako chemický peeling. Při používání těchto exfoliačníchpřípravků je ale nutné zvýšit UV ochranu, protože tyto látky pokožkuobnažují.
Podobný efekt mají také mechanické peelingy, které odstraní odumřelé buňkypokožky, díky čemuž bude pleť hebčí a lépe vstřebatelná pro následně použitélátky. Přes všechna jeho pozitiva používejte peeling s mírou: stačí provádětjedenkrát týdně. Druh peelingu se vybírá podle častí těla, na něž se používá.Tzv. jemný peeling je vhodný pro obličej a hrubší na ostatní časti těla.
Skvělým doplňkem v běžné péči o pleť tvoří také pleťové masky. Existujeopravdu široká nabídka, od čisticích přes regenerační až po vyživující. Masku sidopřejte jednou až dvakrát do měsíce, obzvlášť po jakémkoliv peelingu.
Vzhled pleti ovlivňuje i naše strava
Vedlevnější výživy pleti nesmíme zapomenout ani na péči vnitřní. Jedno bez druhéhototiž nefunguje. Pleti prospívají tučné ryby, ústřice, olivy, semínka neboořechy, avokáda a oves. Tyto suroviny obsahují vedle esenciálních mastnýchkyselin také ideální sestavu vitaminů a minerálů (měď, selen, hořčík, železo azinek). Rajčata, díky lykopenu, chrání pleť před UV paprsky a majíprotirakovinné účinky. V jídelníčku by také neměla chybět denní porceantioxidantů, které se najdou v goji (kustovnice čínská), bobulích açaí, aletaké v barevném ovoci a zelenině.
Ani pitný režim není zanedbatelnou složkou. Díky jeho dodržování (uvádí sealespoň 1,5 l denně) bude vaše pokožka pružná a napnutá. Pít by se mělapředevším pramenitá čistá voda (popř. s citronem) nebo zelený čaj, kterýobsahuje rovněž vysokou dávku antioxidantů. Naopak byste se měli vyhýbatalkoholu, kávě a slazeným limonádám, které zatěžují nejen naši pleť, ale i celýorganismus.
Jestliže má vaše pokožka těla tendenci vysychat, a to zejména poté, co seosprchujete, omezte časté koupele a nahraďte je rychlou vlažnou sprchou. Po níkůži rychle osušte ručníkem lehkým poklepáváním. Používejte převážně jemnépřípravky bez klasického mýdla, obohacené o olej, ureu či hydratační složky. Vposledních letech se velkému úspěchu těší také termální vody ve spreji, kterémají téměř neutrální pH (kyselost) a jsou vysoce mineralizované (oxid křemičitý,železo, měď, zinek, fluor, stříbro, mangan). Toto složení zanechává na kůžilehký ochranný film a má protizánětlivé a uklidňující účinky. Při podráždění uakné, zarudnutí, podráždění od sluníčka, spálenin, ekzému ale také kekaždodennímu osvěžení pleti se doporučuje používat minerální voda.
Pozor na letní koupání
S prvními letními dny se otevírají dveře mnohých aquacenter, plaveckýchbazénů a přírodních koupališť. Touha osvěžit a zchladit sluníčkem rozpálené tělos sebou ale nese také jisté následky. Chlorovaná voda v bazénech má na našipokožku velmi vysušující účinek. Voda v přírodních koupalištích je závislá nacelé řadě faktorů: počasí, množství srážek, počet a ukázněnost koupajících seapod. V oblastech se zvýšeným výskytem vodních plžů a vodních ptáků (předevšímkachen) se můžeme setkat s výskytem tzv. cerkáriové dermatitidy. Jde o kožníonemocnění, které se projevuje nepříjemným svěděním a vyrážkou. Tzv. cerkárie,které se v určitém vývojovém stadiu uvolňují z měkkýše do vody, se snaží najítvodního ptáka, na němž parazitují a dokončují svůj vývoj. Pokud narazí cerkáriena koupajícího se člověka, pronikají do jeho kůže, v níž většinou zahynou. Protoje nutné tělo po každém namáčení v jakékoliv veřejné vodě důkladně opláchnoutčistou tekoucí či termální vodou.
Co si tedy zapamatovat?
Čistit, hydratovat, zdravě se stravovat a dodržovat pravidelný pitný režim.Ale nezapomeňte, že vaše pleť bude krásná pouze tehdy, když i vaše duše budevyrovnaná.