Dáte si čaj? 2. díl
Zelený čaj vám nechutná? Nevadí, trh s čajem nám přináší mnohé dalšímožnosti. Vybrat si můžete například čaj polozelený, který je příjemnýmkompromisem pro ty, kteří nemají rádi zelené, ani černé čaje.
Podle staré čínské legendy vznikl polozelený čaj nazývaný oolong tak, žečajový mistr Wu Liang Wu byl při sběru čajových lístků vyrušen jelenem. Utekl ana čaj zapomněl. Když se vrátil, listy částečně zoxidovaly. Mistr je nechtělvyhodit a uvařil z nich nápoj s velmi příjemnou chutí. Tak spatřil světlo světaoolong.
Oolongy se rozlišují podle stupně oxidace. S oxidací se musí při výroběpřestat. Číňané nechávají lístky ve velkém žáru. Oheň proto nazývají učitelemčaje. Nejnižší stupeň oxidace do 20 % mají oolongy nazývané jade. Nejvíc oolongůse řadí do středního stupně oxidace – tedy do 40 %. Mají lehce nasládlou chuť sexotickou vůní vzácných dřev. Jsou pojmenovány amber. Oolongy oxidované od 40 do60 % patří k velmi drahým a vyhledávaným sortám. Polozelené čaje mají pozitivníúčinky při léčbě srdečních onemocnění a přispívají ke snížení hmotnosti.
Příběh černého čaje
Během jednoho zvlášť dlouhého období dešťů došel čerstvý i nasušený zelenýčaj. Lidé spotřebovali všechny své zásoby. Tu napadlo jednu ženu, že má vevlhkém přístěnku ještě staré neusušené lístky. Nevypadaly sice vábně, ale přestoje zkusila uvařit. Uvařený čaj byl tmavý a měl novou, silnější chuť. Svépovzbuzující a osvěžující účinky si rovněž zachoval.
Jsou čajomilové, kteří nepijí jiný čaj než oolong. Takovým příkladem bylafrancouzská zpěvačka šansonů Edith Piaf, která ho spotřebovala více než kilogramměsíčně.
Černý čaj obnovuje energii organismu. Je vhodný při potížích se soustředěním,nedostatkem chuti něco dělat, prohřívá celé tělo i studené končetiny. Po námaze,sportu, těžké práci se hodí k uhašení žízně.
Jeho účinek je dán způsobem přípravy. Louhováním po dobu 2 až 3 minut seuvolní kofein, který povzbuzuje činnost mozku, nezatěžuje srdce a krevní oběh,protože je vázán na třísloviny. Při louhování od 3 do 5 minut se zároveň uvolnítřísloviny, které tlumí účinek kofeinu, podporují činnost trávicího ústrojí,uklidňují žaludek a střeva. Mohou vázat a odvádět z organismu zplodiny.
Pu-erh
Čaj pro opravdové čajové gurmány vyniká specifickou vůní starých knihoven abuddhistických klášterů. Laikům může chutnat jako podrážka na botě. Neobvykláchuť této čajové delikatesy si žádá už trochu proškolenější čajový jazýček.Znalci tento tmavý nebo zelený dodatečně oxidovaný čaj velmi ocení. Vyrábí se zvelkolisté odrůdy čajovníku a časem neztrácí na kvalitě, jako například zelenýčaj, ale naopak ji získává. Zraje totiž jako víno.
Základní surovinou pro jeho výrobu je zelený čaj, polotovar, který je lisovándo různých tvarů – koláčů, hnízd nebo cihel. Přitom je ještě napařován. Přidlouhém skladování pomalu oxiduje a získává svou osobitou vůni a chuť.
Jak čaj do Evropy přišel
Černý čaj je v Evropě známější a používanější než čaj zelený. Do Evropy hopřivezla holandská obchodní loď až roku 1610. Ale jeho pití se tenkrát přílišnerozšířilo. Byl velmi drahý a navíc zelený čaj, který se tehdy dovážel, ztrácelkvůli dlouhé cestě na moři svou kvalitu. Čaj pili nejdříve Holanďané aPortugalci. V Anglii zavedla pití čaje královna Kateřina, manželka krále KarlaII. Tradice klasických čajových dýchánků o páté vznikla o mnoho let později, ažza panování královny Viktorie. Královně připadalo odpoledne příliš dlouhé, a taksi ho zpestřila ještě před večeří odpoledním popíjením čaje s výbornými sladkýmičajovými zákusky.
Poměrně rozšířeným typem Pu-erhu je Sheng. Syrový zelený čaj, jehož lístky senechají zavadnout, zahřejí se na pánvi a několik týdnů se suší. Potom je napařena lisován. Tato výroba vyžaduje delší zrání – asi tak desítky let. Jedná se otradiční pu-erh, který se vyráběl ve stejnojmenném městě čínské provincie Yunnanaž do čínské kulturní revoluce. Bohužel za tohoto období byly vzácné archivytohoto čaje zničeny. Proto byl v roce 1964 vynalezen rychlejší způsob výrobytmavého pu-erhu nazývaného Shu Pu-erh. Ten se vyrábí ze zeleného čaje vefermentačních halách při teplotě kolem 57 °C po dobu nejlépe 50 dní. Tentoproces urychlí jeho zrání. Kvalitní pu-erh má pak jemnou delikátní chuťsrovnatelnou se zelenými pu-erhy.
Zdravotní účinky Pu-erhu
Už v dávných časech užívali lékaři tradiční čínské medicíny pu-erh jakoprostředek na hubnutí. Čaj pu-erh podporuje trávení, čistí krev, snižuje hladinucholesterolu, likviduje bakterie, viry a plísně. Zvyšuje imunitu, je velmivhodným nápojem pro podzimní sychravé období, které nás nyní čeká.
Podzimní recept:
Pu-erh se zázvorem
1 lžička pu-erhu, 2 – 3 plátky čerstvého zázvoru, voda, med, citron
Pu-erh a plátky čerstvého zázvoru zalijeme vroucí vodou a necháme 4 až 5minut vylouhovat. Dochutíme medem a citronem. Popíjíme, když na nás „něco leze“nebo jako prevenci při virózách a chřipkách.