CRP test: Konec nadbytečnému užívání antibiotik
CRP testy dokážou odhalit, zda jste jen nachlazeni a návštěva lékaře není akutní,nebo je pro váš organismus vhodné užívání antibiotik, které předepisuje lékař. Pokud jste o CRP testech dosud neslyšeli, tento článek je určen právě vám.
Zánět je obrannou reakcí organismu proti různým podnětům. Vyvolávacímfaktorem mohou být bakterie, viry, chemické látky nebo různá autoimunitníonemocnění. Jeho cílem je odstranění příčiny, uzdravení postižené tkáně aobnovení její správné funkce. Zánět může probíhat v daném místě nebo se můžerozšířit po celém těle. Akutní zánětlivá reakce je obranná, a tudíž pro těloprospěšná. Existují však chronická nebo autoimunitní zánětlivá onemocnění, kdyorganismus na základě zvýšené citlivosti reaguje agresivně vůči své vlastníčásti. V takto postižené tkáni probíhá zánět, který může být značně nežádoucí,dlouhodobý a obtěžující.
Během zánětu dochází ke stimulaci jater vedoucí k produkci tzv. proteinůakutní fáze zánětu, mezi které patří protein s názvem „C reaktivní protein“neboli zkráceně CRP. Jednou z jeho funkcí je schopnost vázat se na povrchbakteriálních buněk, čímž dochází k jejich označení, imunitní systém pak dokážetyto bakterie rozpoznat a odstranit.
Podle nárůstu anebo poklesu hladiny CRP lze říci, zda v těle člověka zánětprobíhá, popřípadě zda je zvolená léčba konkrétního onemocnění vhodná a úspěšná.Referenční hodnota CRP se u zdravého člověka pohybuje v rozmezí 0 – 5 mg/l. Přitěžkých bakteriálních infekcích roste hladina CRP na 100 mg/l a více.
Nárůst hodnoty CRP bývá poměrně rychlý. Od prvotních příznaků je patrnývzestup koncentrace již za 6 až 12 hodin s maximem pozorovaným za 24 až 48hodin. Při bakteriální infekci hodnota CRP rychle stoupá a v případě uzdravováníklesá. V případě chronických neinfekčních zánětů lze na základě znalosti hodnotyCRP při zvážení dalších okolností odhadnout, jestli se pacient nachází v klidovéfázi nemoci, tzv. remisi, nebo v jeho těle zánět opět propukl.
2 způsoby měření
- Stanovení hodnoty CRP může probíhat dvojím způsobem.První možností je klasický odběr žilní krve, kdy spolu s dalšími parametry lékařv žádance zaškrtne, že si přeje stanovit i CRP. Rychlost provedeného testuzávisí na kapacitě laboratoře, většinou však bývají výsledky známy do druhéhodne.
- V druhém případě je použit přístroj, který dokáže stanovit hladinu CRP zkapky krve. Před odběrem je vhodné dané místo promasírovat. U dospělých seodebírá krev z bříška prstu ruky, u kojenců to může být z patičky. Odebranákapka krve se z kapiláry převede do kyvety, která se vloží do přístroje, a tenběhem několika málo minut změří hodnotu CRP. Jednoznačnou výhodou druhé metodyje rychlost, za kterou je výsledek znám.
CRP a antibiotika
Hodnota CRP se velmi často využívá při rozhodování, zdanasadit léčbu antibiotiky nebo ne. Standardní je případ, kdy do ordinacepřichází pacient s mírně zvýšenou teplotou, neurčitou bolestí v krku a kašlem.Zjištění hladiny CRP může při zvážení dalších příznaků poradit, jestli se jednáo infekci bakteriálního původu a je nutná antibiotická léčba, nebo je původcemobtíží vir.
Zjednodušený vzorec říká, že pokud je CRP nízké (do 40 mg/l), jedná se spíšeo virovou nákazu, v případě vyšších hodnot (nad 40 mg/l) jde o bakteriálníinfekci. U virové nákazy je použití antibiotik bezvýznamné, protože proti virůmnejsou účinná.
Určení koncentrace CRP je velmi dobrým a často využívaným laboratornímukazatelem. U infekčních stavů může pomoci k správné diagnóze. Objektivně můževést ke snížení počtu předepisovaných antibiotik. Nejdůležitější zprávou propacienta je, že ve chvíli, kdy antibiotika potřebuje, mu budou předepsány anaopak.