Čokoláda II. díl: Našim babičkám ji předepisovali lékaři
Snem snad každého dítěte je, aby mu rodiče řekli: „Dnes jsi ještě nemělčokoládu, musíš sníst alespoň kousek.“ Pokud začneme čokoládu skutečněkonzumovat pravidelně, naše tělo bude moci čerpat z pozitivních účinků, kterýmise kakao pyšní.
V první řadě si ale musíme uvědomit, že výše řečené platí jen v okamžiku, kdyse jedná o kvalitní vysokoprocentní čokoládu, která má vyšší obsah kakaovéhmoty, obsahuje kakaové máslo (nikoliv ztužené rostlinné tuky) a přírodní cukr(nikoliv bílý rafinovaný).
Léčivé účinky kakaa znají lidé již celá tisíciletí, avšak až poměrně nedávnoocenili její kvality také lékaři. V 17. století si oblíbili tekutou čokoládutaké v Evropě a britský lékař Hans Sloane vyvinul svou vlastní recepturumléčného čokoládového nápoje, který se prodával v lékárnách. Na předpis sečokoláda vydávala ještě na začátku 20. století, a to nejčastěji jako lék napodvýživu.
Jak poznáme kvalitní čokoládu?
Mléčná čokoláda by měla obsahovatminimálně 25% kakaové hmoty, hořká minimálně 35%. To jsou dvě jednoduché zásady,které nám při výběru pomohou. Pokud čokoláda obsahuje méně procent kakaovéhmoty, nelze ji už ani nazývat čokoládou, ale pouze čokoládovou pochoutkou nebocukrovinkou. Pozor si dávejte především u velikonočních a vánočních„čokoládových“ figurek, u kterých budeme asi velmi překvapeni. Levné figurkyobsahují zpravidla jen okolo 3 % kakaové hmoty.
Pokud rádi vaříte, můžete si vyzkoušet připravit zdravou čokoládu. Surovinamipro domácí raw čokoládu jsou nepražené kakao, kakaové máslo, čistá kakaová hmotaa kokosový olej. Svoji domácí čokoládu doladíte podle vaší chuti a osladítepřírodními sladidly.
Proč tedy byla čokoláda v minulosti napředpis? Kakao obsahuje flavonoidy (epikatechin), které likvidují volné radikálya příznivě působí na cévy. Díky nim může kvalitní čokoláda působit preventivněproti rozvoji kardiovaskulárních onemocnění a proti předčasnému stárnutí buněk.Kakao je také silným antioxidantem, koncentrace jeho antioxidantů je dokoncevyšší než v červeném víně nebo zeleném čaji. Pravidelná dlouhodobá konzumacekakaa pak může pomoci snižovat krevní tlak, působí proti vzniku krevníchsraženin, pozitivně ovlivňuje cévní a oběhový systém či pomáhá proti průjmu.Díky teobrominu (látka podobná kofeinu) má povzbuzující účinek a zároveň můžezklidňovat dýchací cesty, či být skvělým partnerem v boji proti chronickémukašli. Kakao prý působí také jako antidepresivum – snižuje úzkost a zvyšujepocit klidu a spokojenosti.