Co nevíme o kostech
Onemocnění kostí, kloubů a svalů patří k hlavním příčinám pracovníneschopnosti po celý produktivní věk. Život nám nabízí mnohá lákadla, která stavnašich kostí zhoršují. Jak bychom měli o své kosti pečovat, aby nám dobřesloužily po celý náš život?
Kostní tkáň je čtyřikrát pevnější než beton a odolností vůči zátěži sevyrovná hliníku. Lidem trvalo mnoho tisíciletí, než se naučili vyrábětmateriály, které by se svou kvalitou vyrovnaly „obyčejné“ kosti. Čím je daná onapříslovečná pevnost? Odpověď musíme hledat v účelné stavbě této tkáně. Našekosti jsou tvrdé a pružné zároveň. Kdyby byly jen tvrdé, což je vlastnost,kterou zajišťují minerální látky, byly by křehké a snadno by se lámaly. A kdybybyly jen pružné (díky organickým složkám), byly by měkké a ohýbaly by se.Zmíněný princip odolnosti spočívá právě v dynamické rovnováze obou složek.
Kost se mění po celý život
Kostní tkáň se celý život obměňuje, odbourává se a současně staví nová. Vdětství a mládí převažuje výstavba, zhruba do 20. až 25. roku, kdy je vývojukončen. Tehdy máme kostní hmoty nejvíce. Pak přetrvává několik desetiletívyrovnaný stav, ke stáru kostní tkáně ubývá a stoupá riziko osteoporózy, řídnutíkostí.
Kostní metabolismus je velice složitý děj, v němž se pozitivně uplatňujedostatečný přísun minerálních látek, především vápníku, přiměřený přívodvitaminu D, vyrovnaný hormonální stav organismu a dostatek pohybu. Na stavukostry se nepříznivě projeví jak prohřešky proti racionálnímu jídelníčku a protizdravé životosprávě vůbec, tak nedostatek pohybu. Za mnohé potíže, pomineme-line zcela nepodstatný vliv zděděných dispozic, můžeme tedy dávat vinu předevšímsami sobě. Záleží totiž na nás, kolik kostní hmoty jsme si v mládí cílevědoměvyrobili „do zásoby“.
Každý rok dochází ve světě ke 2,5 milionům zlomenin, které zapříčinilaosteoporóza. Odhaduje se, že tento počet se v následujících dvaceti letech (bezpatřičné důsledné prevence) zvýší minimálně o 60 %.
Celým 40 % žen v období po přechodu hrozí zlomenina způsobenáosteoporózou.
Osteoporóza postihuje častěji ženy, zvláště ty drobnějšího vzrůstu. Velkývýznam pro správný vývoj kostry mají pohlavní hormony – tedy u žen estrogeny, umužů testosteron. U žen s tukovou zásobou přispívá tvorba estrogenů v této tkánik dobrému stavu kostí. Hubenost není zárukou zdraví, a to nejen v případěosteoporózy. K rozvoji osteoporózy přispívá nedostatek vápníku a vitaminu D,nadměrné užívání alkoholu, kouření a nedostatečná pohybová aktivita. Totoonemocnění je zákeřné tím, že dlouhou dobu probíhá bez příznaků. Až pokročiláosteoporóza se projeví bolestí, zejména v případě patologické zlomeniny bezzjevného úrazu, tedy po minimálním nárazu.
Osteoporózu umíme léčit, ale terapie je většinou svízelná a vždy dlouhodobá.K léčbě patří nejen léky, ale důležitá je i změna životního stylu. Vápník vdenní dávce 1,0 až 1,5 g a 800 jednotek vitaminu D podpoří ukládání minerálníchlátek do kostí a zpomalí jejich vyplavování.
Mezi režimovými opatřeními zaujímá hlavní místo ozdravění jídelníčku, cožznamená především zařazení mléčných výrobků, ovoce a zeleniny – především těch,které obsahují vápník, snížení konzumace alkoholu a kávy. Přestože je vlákninapro zdraví velmi prospěšná, snižuje vstřebávání vápníku z potravy. Proto jevhodné, zejména ve starším věku, doplňovat vápník i vitamin D v podoběpotravinových doplňků a léků.
Kuřákům se doporučuje, aby se vzdali svého zlozvyku. Tvorbu kostí podporujetaké přiměřená pohybová aktivita. K posílení kostí je vhodná chůze (alespoň 1500 m za 24 hodin), jízda na kole (alespoň 30 minut každý den) či rotopedu, tedypohyb ve vertikální poloze, který fyziologickým způsobem zatěžuje kosti,podporuje jejich remodelaci a pozitivní přestavbu. Naopak imobilita, ikrátkodobá, vede k „odvápnění kostí“ a zvýšenému riziku osteoporózy.
5 zásad péče o kosti