Chřipka nebo nachlazení?
Tak je to tady, téměř na polovinu z nás během období mezi říjnem a dubnem„něco“ vleze. Nejčastěji se huhňavým hlasem někomu ozveme do telefonu: „Já mámchřipku jak trám, ale to víš, do práce musím, snad to pres neděli vyležím.“Cestou z práce autobusem plným kýchajících lidí si uvědomíme, že v domácílékárničce to asi zeje prázdnotou, protože poslední platíčko paralenu jsme včerapůjčili sousedovi, tak ještě zaběhnout do lékárny.
Stojíme ve frontě, a když na nás konečně dojde řada, řekneme: „Dejte mi,prosím, něco na chřipku.“ A většinou na nás zpoza táry zazní otázky jako: „Covás trápí nejvíce? Máte rýmu? Je řídká, nebo hustá? Smrkáte zelený hlen? Mátekašel? A je spíš suchý, dráždivý, nebo odkašláváte? Bolí vás klouby? Máteteplotu? Bolí vás v krku? Jak dlouho máte potíže?“ A lékárník se vyptává avyptává, pak konečně vyloví něco ze šuplíku, poučí vás, jak máte lék užívat, avy se konečně vydáte k domovu a myslíte si: „To je vyptávání, proč mi nedaliprostě něco na chřipku?“
Vážení pacienti, my se vám tímto omlouváme a chtěli bychom vám trochuvysvětlit, proč jsme, my lékárníci, tak zvědaví. Většina z vás letos chřipkunejspíš ještě neměla. Tím však neříkám, že jste simulanti.
S největší pravděpodobností jste nachlazení. A to je rozdíl. Chřipka inachlazení jsou nemoci virové, které se přenášejí kapénkovou infekcí, majípřevážně sezónní výskyt, jsou vysoce nakažlivé a léčba je v obou případech pouzesymptomatická, léčí se konkrétní potíže, nikoli příčina choroby.
Rozlišit obě onemocnění můžeme na základě příznaků. Virologické vyšetření,které odhalí přesného původce, je složité a nákladné, proto se provádí jenvzácně. I lékaři v ordinacích se při stanovení diagnózy orientují na základeepidemiologické situace.
NACHLAZENÍ
CHŘIPKA
Jak se tedy nachlazení liší od chřipky?
Příznaky již známe, avšak mnohem lepší by bylo, kdyby se nám letos v ziměvyhnuly jak nachlazení, tak chřipka. Můžeme pro to něco udělat, a proč jedenonemocní a jiný, i když se pohybuje ve stejném prostředí, odolá? Jako u každénakažlivé nemoci vstupují do hry tři faktory:
Z těchto skutečností můžeme ovlivnit pouze dvě poslední. Pokud se budemevyhýbat přeplněným prostorům a nemocným jedincům, můžeme snížit dávku viru,kterou do sebe dostáváme. Protože, jak jsme již zmínili, léčba se u obouonemocnění omezuje na zmírnění příznaků.
Je zbytečné jít si sednout do čekárny u lékaře, pravděpodobně uslyšíte, že simáte „něco“ koupit v lékárně. Symptomatické léky totiž nejsou hrazeny zezdravotního pojištění a většinou není jejich výdej vázán na lékařský předpis.Nepožadujte od lékaře předepsání antibiotik. Ta totiž virovou infekci nevyléčí,jsou vyhrazena na léčbu bakteriálních komplikací. A neschopenku může lékařvystavit i tři kalendářní dny zpětně.
Jak můžeme posílit imunitu?
Imunitu lze podpořit nespecificky, tedy celkově. Velký význam má v tomtosměru životospráva. Prospívá sport a otužování. Stres naopak imunitu oslabuje.Lékárny také nabízejí celou řadu doplňků stravy. Účinný je také napříkladextrakt z echinacey, některé přípravky se zinkem nebo látky obsažené v hlívěústřičné.
Z potravin má příznivý vliv na posílení imunity konzumace zázvoru. Oblíbenýje také vitamin C, ten ale příznaky již probíhající infekce spíše zmírňuje aurychluje uzdravení.
Proti chřipce existuje daleko účinnější, cílená prevence. Očkování. Když jejvšak lékaři nebo lékárníci v podzimním období doporučují, často slyší, žepacient na chřipku netrpí, že jednou očkování zkusil, ale že mu pak bylo hrozněa tak dále. Očkování odmítají i jedinci zařazení do rizikových skupin(diabetici, osoby s chronickým onemocněním plic a průdušek, onemocněním srdce acév, senioři nad 65 let), kteří dostávají vakcínu bezplatně. Výsledkem je, žepopulace v České republice patří k nejméně proočkované v rámci Evropskéunie.
Virus chřipky je v něčem záludnější než jiné viry. Má totiž mnoho podtypů anavíc přibližně jednou za deset let projde velkou změnou a předešlé druhy vakcínna něj nefungují. Světová zdravotnická organizace každoročně na základe sběru ahodnocení celosvětových dat doporučuje, jaké tři podtypy viru by mely býtobsaženy ve vakcíně pro danou sezónu.
V očkovacích látkách se nevyskytují celé živé viry, pouze jejich části, kterévyvolají potřebnou imunitní odpověď a zároveň způsobují minimální nežádoucíúčinky. Očkovat je potřeba s předstihem, nejlépe od poloviny září do koncelistopadu, během epidemie už je pozdě, chřipka se šíří rychle a účinná hladinaprotilátek se vytvoří až za sedm až deset dnů.
Co dělat, když už nás nemoc dostihla?
Domácí lékárnička by mela s předstihem obsahovat nějaký preparát na teplotu,rýmu či kašel. Těchto léků existuje celá řada, často obsahují více účinnýchlátek, které mohou zmírňovat několik příznaků najednou. V lékárně vám poradíme,jaký přípravek si vybrat s ohledem na váš vek, chronická onemocnění, užívanéléky a především přihlédneme k vašim současným potížím. K léčbě samozřejmě patříi dostatečný přísun tekutin a především klid na lůžku, už jen s ohledem na to,abychom nenakazili druhé.
Jaké bývají nejčastější chyby při užívání léků na nachlazení?
Pacient volí lék bez ohledu na to, co jej konkrétně trápí. Velmi častopřichází ovlivněn reklamou a požaduje například přípravek na utlumení kašle, ikdyž má kašel vlhký a odkašlává. V tomto případě dochází k nahromadění sekretu vprůduškách, kde se stává živnou půdou pro bakterie, a běžné nachlazení se mužezkomplikovat bakteriálním zánětem průdušek. Totéž se týká i rýmy, jinak se léčírýma s řídkou sekrecí, jinak ta s hustým hlenem.
V široké nabídce léků proti chřipce a nachlazení je pro laika těžké seorientovat a pacienti mnohdy užívají sice dva léky s různým názvem, ale sestejnou účinnou látkou. Je tedy dobré podívat se na složení přípravku. Pokud vámv domácí lékárničce zbyly nějaké léky bez originálního obalu a nevíte si rady,jsme tu pro vás, přijďte se poradit. Například u paracetamolu nesmí denní dávkau dospělého přesáhnout 4 g a interval mezi jednotlivými dávkami by mel býtalespoň 6 hodin. Při užívání paracetamolu se rovněž nesmějí pít alkoholickénápoje.
Léky s kyselinou acytylosalicylovou se nesmějí podávat dětem. Některé léky,například s ibuprofenem, mohou dráždit žaludek. Pokud pacient dlouhodobě užívá ijiné léky na bolest, měl by zvolit lék bez obsahu ibuprofenu. Jsou mezi námitaké pacienti, kteří užívají, pravděpodobně ze strachu z léku, příliš malédávky. Často slýchávám, že pacientovi není večer lépe, i když si ráno vzal jednutabletku.
A kdy přeci jen vyrazit k lékaři?
Samozřejmě není možné na těchto stránkách vyjmenovat všechny komplikace.Organismus oslabený virózou snáze podléhá bakteriální infekci, takže při zvlášťtěžkém průběhu nebo pokud se stav nemocného nezačne zlepšovat do tří až čtyřdnů, nezbývá než navštívit praktického lékaře. Stejně tak by si měly počínat iosoby patřící do výše zmíněných rizikových skupin.