Cholesterol: Lipid s dvojí tváří
O cholesterolu se často hovoří jako o tom „škodíkovi”, který nám zanáší cévy a je pro nás špatný. Jeho úloha je však v lidském organismu nezastupitelná. Tento steroid má základní úlohu ve stavbě buněk a v metabolismu.
Cholesterol je výchozí látkou pro syntézu žlučových kyselin, steroidních hormonů, představuje integrální složku tkání (membrán) a tělních tekutin. Organismus ho získává z potravy, z velké části si jej ale vytváří samo. Každá živočišná buňka je schopna syntézy cholesterolu, v játrech je jeho syntéza nejintenzivnější. V těle dospělého člověka se denně vyrobí asi 1 g cholesterolu.
Cholesterol je látka ve vodě nerozpustná a v krvi je přenášen ve formě lipoproteinů. Nadbytek lipoproteinů tělo zatěžuje a může vést ke vzniku aterosklerózy (kornatění tepen). Při tomto onemocnění dochází k ukládání krevních lipidů ve stěnách tepen a následně k jejich zúžení. Vznikají krevní sraženiny, které mohou vést k úplnému uzavření tepny. Aterosklerózu nelze vyléčit, léčíme pouze její následky.
Cholesterol nás může i ohrožovat
Vysoká hladina cholesterolu (tzv. hypercholesterolemie) dnes představuje problém pro stále rostoucí počet lidí. Společně s diabetem, vysokým krevním tlakem a obezitou je součástí tzv. metabolického syndromu. Některé rizikové faktory, které vedou k vysokým hladinám cholesterolu, jsou neovlivnitelné – například geneticky podmíněné poruchy metabolismu lipidů. Také některá onemocnění jsou spojena s vyšší hladinou krevních lipidů, např. snížená funkce štítné žlázy, poškození ledvin, diabetes. Hladinu lipidů mohou zvyšovat i některé léky (glukokortikoidy). Že je naše hladina cholesterolu vyšší, než by být měla, nepoznáme. Nijak ji totiž nepociťujeme, nebolí. Přesto ale může vést k život ohrožujícím situacím – k infarktu myokardu, ischemické chorobě srdeční, ischemické chorobě dolních končetin či k cévní mozkové příhodě.
Ptáte se, co můžeme udělat pro to, aby naše hladina cholesterolu nešplhala do nebeských výšin? Zařaďte dietní a režimová opatření do svých životních návyků. V bitvě se zvýšenou hladinou cholesterolu jsou totiž velmi účinnými zbraněmi.
Režimová a dietní opatření
Zvyšte pohybovou aktivitu
Doporučuji pravidelnou fyzickou aktivitu či aerobní cvičení. A to 20 – 30 min 4 – 5x týdně. Druh cvičení zvolte podle věku a fyzické kondice, přihlédnout by se mělo také ke stavu pohybového aparátu a k předchozím onemocněním. Cvičení by mělo být příjemné a tepová frekvence by měla dosahovat 60 – 75 % maximální hodnoty s přihlédnutím k věku.
Přestaňte kouřit
Nepřejídejte se
Pokud máte nadváhu, omezte příjem kalorií. Živočišné tuky (jejich příjem by neměl přesáhnout 7 % energetického denního příjmu) vyměňte za rostlinné, naučte se preferovat nenasycené tuky. Denní příjem cholesterolu by neměl být vyšší než 200 mg.
Zvyšte obsah vlákniny a potravin s obsahem antioxidantů
Omezte množství soli a alkoholu
Zařaďte do jídelníčku ryby
Ryby a rybí výrobky bychom měli jíst asi třikrát týdně.
Omezte konzumaci masa a masných výrobků
Pokud je vaše hladina cholesterolu hodně vysoká, je možné maso a masné výrobky vyřadit z jídelníčku úplně a nahradit je sójou.
Přidejte do stravy fytosteroly
Doporučují se rostlinné tuky, které snižují vstřebávání cholesterolu ze střeva. Jejich zdroji jsou ovoce, zelenina, ořechy či luštěniny.
Vychutnejte si grilování, aniž byste ohrozili své zdraví
Pohodové letní večery se neobejdou bez nějaké té mňamky z grilu. Mnoho z nás však nezná zásady grilování, díky kterým se nemusíme obávat o své zdraví a grilované pochoutky si můžeme skutečně vychutnat.
8 jednoduchých triků pro zdravější grilování
- Dodržujte obecná hygienická opatření při manipulaci se syrovým masem.
- Grilujte spíše tenčí plátky masa (vhodná je teplota kolem 72 °C uvnitř masa po dobu nejméně deseti minut), maso musí být dobře propečené do hloubky, nejen na povrchu.
- Vhodné je maso s nižším obsahem tuku – drůbeží, libové hovězí, ryby, zvěřina. Uzeninám se vyhýbejte.
- Pochutnat si můžete i na grilované zelenině (lilek, brambory, cuketa nebo paprika). Používejte vždy čerstvě připravenou marinádu, např. z olivového oleje a bylinek (rozmarýn, tymián, bazalka). Marinádou můžeme potírat i maso během grilování – nevysuší se.
- Nešetřete na kvalitním uhlí. Největší riziko při grilování představuje tvorba karcinogenních látek a přepalování tuků. Zabraňte tedy odkapávání tuku do ohně a přímému styku potraviny s plamenem. Na odkapávající tuk použijte například alobal. A pokud přece jen nějaký tuk na uhlíky kápne a vzplane, mějte po ruce rozprašovač s vodou. Vhodnou alternativou, díky které předejdete podobným komplikacím, je grilování na kameni.
- Před grilováním je vhodné odstranit z masa viditelný tuk.
- K manipulaci s potravinami používejte kleště, ne vidličku (z masa by mohl utíkat tuk, který na rozžhavených uhlících vzplane).
- Gril udržujte v čistotě, rošt myjte po každém použití.