Chcete se cítit jako znovuzrození? Vyzkoušejte detoxikaci
Detoxikace se v průběhu několika posledních let stala velmi moderním slovem.Dokážeme však sami říci, co je to detoxikace a zda je pro naše zdraví prospěšná?Opusťme ideu „moderního“ a zaměřme se společně na naše zdraví.
Detoxikace je proces čištění organismu od nahromaděných toxinů, kdy zbavujemetělo škodlivých látek, které se hromadí v organismu především kvůli jejichzvýšené koncentraci v okolním prostředí.
Toxiny mohou být v těle přítomné také vlivem nevhodného stravování či špatnéfunkce orgánů, jež se na vylučování škodlivin z těla podílejí. To jsou předevšímjátra, ledviny, tlusté střevo, plíce, kůže a lymfatické uzliny. Pokud ješkodlivin nadbytek nebo některé z výše uvedených orgánů nefungují tak, jak mají,dochází k jejich hromadění, což má nepříznivý vliv na každou buňku v těle.
Dalším spouštěčem toxinů je stres, při kterém se do oběhu uvolňují stresovéhormony. Pokud nedochází k jejich odbourání fyzickou aktivitou, působí ve velkémmnožství jako toxiny, které zpomalují působení detoxikačních enzymů vjátrech.
Protože se v našem životním prostředí a bohužel i ve stravě nachází stálevíce toxinů a škodlivých látek, je detoxikace vhodná téměř pro každého adoporučuje se provést ji alespoň jedenkrát za rok.
Detoxikace posiluje imunitu, omezuje vznik a rozvoj chronických onemocnění,zbavuje pocitu únavy, dodává energii, upravuje přirozeným způsobem hmotnost azlepšuje kvalitu pleti.
Existují však stavy a onemocnění, kdy je detoxikace nevhodná anebo je třebaprovádět ji s maximální opatrností, nejlépe pod dozorem lékaře. Obecně se jednáo těhotné a kojící ženy, děti, pacienty s chronickým degenerativním onemocněním,pacienty s rakovinou a tuberkulózní pacienty. Pokud si nejste jisti, zda je provás detoxikace vhodná, určitě se poraďte se svým obvodním lékařem nebospecialistou.
Komu lze detoxikaci doporučit?
- lidem trpícím nevysvětlitelnou únavou (a je vyloučena organickápříčina)
- lidem s alergickým onemocněním
- v případě otoků a váčků pod očima
- při menstruačních obtížích
- lidem trpícím podrážděností a zvýšenou citlivostí kůže
- při zpomaleném trávení a zhoršeném vylučování
- při pocitech podráždění, nevrlosti a špatném soustředění
Detoxikace samotná zahrnuje změny stravování a životního stylu tak, aby sesnížil příjem toxinů a zlepšilo se jejich vylučování.
Detoxikační procesnapomáhá odstraňování nečistot z těla několika způsoby:
- půstem, díky kterému si orgány „odpočinou“
- stimulací jater k rychlejšímu odstraňování toxinů z těla
- podporou vylučovací funkce ledvin, střeva, plic a kůže
- zlepšením krevní cirkulace
- správným vyživením organismu – doplněním energie vhodnýminutrienty
Jak začít s detoxikací?
Nejprve omezte „nálož“ všech škodlivých látek. Eliminujte alkohol, kávu,cigarety, rafinované cukry a nasycené tuky (živočišného původu). To všechno jsoutoxiny, které představují zátěž pro tělo a zabraňují hojivým procesům.
Snažte se také minimalizovat používání chemických čisticích prostředků aproduktů osobní hygieny (sprchová mýdla a gely, šampony, kondicionéry apod.) anahraďte je produkty na přírodní bázi.
Jaký detoxikační program zvolit?
Programů a receptů existuje nepřeberné množství. V zásadě by měl detoxikačníproces trvat alespoň týden, protože pročištění organismu určitou dobu trvá.
Nejčastěji se první dny začíná půstem, při kterém je dovoleno pít pouzeovocné nebo zeleninové šťávy. Následují dny s jídelníčkem z pečlivě vybraných asložených potravin, které mají dodat energii, ale současně nechat organismusodpočinout od zátěže spojené s vylučováním škodlivin.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv detoxikační program, důležité je vytrvat.Uvidíte sami, že po počátečních nepříjemných pocitech se budete cítit mnohemlépe, a to jak po psychické, tak fyzické stránce a možná se rozhodnete tentoproces zase zopakovat.
10 tipů, jak snížit přísun toxinů a zlepšit vylučování škodlivinprostřednictvím příslušných orgánů
- Jídlo má dodávat energii a živiny a ne vás „zničit“. Jezte střídmě, méně ačastěji.
- Zařaďte do svého jídelníčku dostatek vlákniny, zejména hodně zeleniny aovoce, ideálně organicky vypěstovaných, a konzumujte je převážně v syrovémstavu. Výborné detoxikační účinky mají například brokolice, zelí, ředkvičky.Vhodná je i celozrnná rýže, pečivo, luštěniny.
- Pročistěte si a ochraňte játra bylinkami (kořen pampelišky, lopuch). Velmiúčinná je i spirulina, která na sebe váže toxiny, těžké kovy a pesticidy. Lněnésemínko má čisticí účinek a snižuje hladinu cholesterolu.
- Vitamin C pomáhá tělu produkovat glutathion, který urychluje eliminacitoxinů v játrech.
- Vypijte denně alespoň 2 litry vody. Dostatek tekutin napomáhá vylučovacíschopnosti ledvin. S pitím byste měli začít hned ráno, doporučuje se nalačnovypít 2 hrnky teplé vody.
- Pokud trpíte zácpou, snažte se tento problém odstranit. Čím delší je čas,kdy je stolice usazená ve střevě, tím déle zde mohou působit toxiny v níobsažené. Pro správné fungování střev se doporučuje nejen výše uvedená vláknina,ale i probiotické bakterie, které příznivě ovlivňují střevní mikroflóru azlepšují přirozenou obranyschopnost organismu. Velmi vhodné jsou i mořské řasy,např. chlorela, která obsahuje vlákninu, podporuje růst zdraví prospěšných(probiotických) bakterií ve střevě a navíc pomáhá střevo čistit imechanicky.
- Dýchejte zhluboka, abyste napomohli správnému okysličení všech tkání.
- Využijte saunu, aby z těla mohly toxiny odejít rychleji pocením.
- Cvičte. Fyzická aktivita je nesmírně důležitá, pohyb zlepšuje cirkulaci anavozuje pozitivní emoce. Velmi vhodným druhem pohybové aktivity je napříkladjóga nebo čínské cvičení qigong, které spojením pohybu a určitých meditačníchaktivit pomáhají lépe zvládnout zátěž, jež přinášejí každodenní životnísituace.
- Zkuste hydroterapii. Jedná se o střídání sprchování tak teplou vodou, jaksnesete, po dobu pěti minut s půlminutovým intervalem vody studené. Proveďtetřikrát a po osušení si odpočiňte 30 minut vposteli.