Celulitida: Pomerančovou kůži mají i modelky
Pojem celulitida možná nic neříká mužům, ale ženy ho bezpečně znají a touží se mu vyhýbat jako čert kříži. Tzv. pomerančová kůže se zpravidla objevuje na stehnech, hýždích, ale i pažích nebo prsou. Opravdu připomíná tlustou kůži pomeranče s viditelnými nerovnostmi. Kůže s hrbolky a důlky se překvapivě netýká jen starší generace žen, silnější nebo obézní populace, ale můžeme se s ní setkat i u mladých, štíhlých dívek a modelek.
Celulitida je považována za civilizační onemocnění, u kterého je samozřejmě nejdůležitější prevence. Pokud se onemocnění projeví, je dobré začít ihned jednat a použít co nejvíce obranných metod. Boj s celulitidou je totiž běh na dlouhou trať.
S rostoucím věkem naše kůže ztrácí čím dál tím více kolagenu a elastinu, které zajišťují její pevnost a pružnost. Výsledkem těchto biologických procesů jsou nejen vrásky, ale právě i celulitida. Tukové buňky se nafukují a utlačují okolní cévy. Kůže je nedostatečně prokrvená a naplňuje se škodlivými látkami, které by měl odvádět lymfatický systém. Výsledkem jsou nepěkné hrbolky, které se mohou rozvíjet do několika stupňů závažnosti.
Chcete si ověřit, zda máte skutečně celulitidu? Udělejte si tzv. PINCH test, štípací test. Pokud se po zmáčknutí kůže mezi palcem a dvěma prsty objeví důlky, jedná se o celulitidu.
Ženy trpí celulitidou častěji než muži, především kvůli biologickým předpokladům. První příčinou jsou ženské hormony zvané estrogeny, takže počátečním impulsem vzniku celulitidy bývá užívání hormonální antikoncepce, těhotenství nebo přechod. Druhou nejčastější příčinou jsou vlastnosti tukových buněk. Jednak je jich více než v mužském těle a jejich nepravidelný tvar navíc způsobuje vznik různě velkých tukových částic, jejichž rozdílné parametrické vlastnosti pak vnímáme na povrchu těla jako viditelné dolíčky.
Můžeme říct, že celulitida je záležitostí hormonálních změn, které způsobují špatný a nedostatečný odvod toxických látek z kůže a následné ukládání tuků. Tento koloběh je podmíněn mnoha faktory, jako jsou například nedostatek pohybové aktivity, sedavé zaměstnání, genetická dispozice, obezita a špatná strava, hormonální změny (přirozené, ale i uměle vyvolané např. hormonální antikoncepcí), špatné trávení (zácpa), stres, kouření, alkohol, káva, nedostatečný pitný režim, časté dlouhé stání či těsné spodní prádlo.
Příčiny vzniku:
Dědičnost ovlivnit nemůžeme, ale vyhnout se rizikovým faktorům jako je kouření, velké množství tučných či sladkých potravin nebo stresující zaměstnání je v silách každého z nás. Pokud tedy toužíte po hladké pokožce, zamyslete se nejprve nad svým životním stylem a nad tím, jak jej můžete změnit k lepšímu.
Pokud vaše tělo celulitida již ovládla, zaměřte se na několik našich tipů, jak se jí co nejúčinněji zbavit. První krok spočívá v radikálním omezení příjmu tuků, vyloučení cukru (hlavně bílého, rafinovaného), vyloučení toxinů (celková detoxikace) a v rozproudění lymfy v lymfatických cévách a kožních vlásečnicích.
- Lymfatická drenáž je moderní metoda, která zajišťuje aktivaci lymfatického systému. Nepoužívá se jen z kosmetických důvodů, jako je odstranění celulitidy, ale také jako způsob léčby mnoha nemocí (bércové vředy, odstranění otoků, migréna). Proto ji také dělíme na klasickou a kosmetickou lymfodrenáž. Zatímco kosmetická je zaměřená na rozvolnění tukových ložisek, klasická se soustředí na lymfatické cévy, aby odváděly mízu správným způsobem.
- Pokud nechcete dopustit, aby se po vyléčení jamky na pokožce objevily znovu, musíte se o pokožku starat i po lymfodrenáži. Důležité je především stahování kůže pomocí speciálních punčoch a prádla. Stahovací punčochy zabrání, aby kůže znovu nasákla. Ihned po lymfodrenáži zamiřte do obchodu se zdravotnickými potřebami nebo do specializované lékárny, kde vám poradí, jaké stahovací punčochy jsou pro vás ideální, pomohou vám určit správnou velikost a naučí vás si je správně oblékat. Jednotlivé typy punčoch se liší intenzitou stahování i barvou. Nemusíte se bát, že se jedná o nevzhledné a tlusté punčochy, které byste nosili maximálně doma. Nejdůležitější je, aby vám padly a na žádném místě neškrtily.
- Pečovat o naši kůži můžeme také doma. Dobrým začátkem je peeling, neboli odstranění odumřelých buněk na povrchu pokožky. Peeling je zapotřebí provádět minimálně jedenkrát týdně na nejvíce problémových místech, jako jsou stehna a zadeček. Krémy a olejíčky, které se při peelingu aplikují na pokožku, obsahují hrubé částečky, jejichž třením se odstraňují zrohovatělé buňky. Na českém trhu najdete celou řadu těchto přípravků – základních i těch velice kvalitních a luxusních. Pokud se vám ale nechce utrácet, můžete si peelingový krém připravit i doma z běžně dostupných věcí. Základem je mastná složka, např. olej, do které vmícháme trošku písku nebo kousky oříšků. Odměnou vám bude hladká a viditelně zdravější pokožka.
Kartáčování jako moderní forma peelingu
Vyzkoušejte také pravidelné kartáčování, které má podobné účinky jako moderní peeling a lze jej použít na celé tělo. Kartáčovat bychom se měli nasucho, a to buď po celém tělem, nebo jen na postižených místech. Záleží na vás, kolik jste schopni tomuto typu péče obětovat času. Rozhodnete-li se kartáčování vyzkoušet, je nutné osvojit si jisté zásady. Kartáčem by se mělo pohybovat směrem zespodu nahoru (od chodidel k hrudníku) a není nutné na něj příliš tlačit, spíše bychom se měli snažit o jemné masírování, aby pokožka nebyla odřená a rudá, ale narůžovělá. Zaměřme se na problémová místa a vynechejme citlivé oblasti, jako jsou vnitřní strany nohou, a vše opakujme alespoň dvakrát denně.
Cesta ke zdravé kůži pomocí kartáčování:
V drogeriích a lékárnách si rovněž můžeme zakoupit nejrůznější přípravky na celulitidu, které jsou zkoušeny na citlivou pokožku, velká část z nich má i své atesty a studie utvrzující zákazníky o své účinnosti. Jejich složení se často zakládá na kofeinu a jiných přírodních účinných látkách, které dokážou pokožku razantně prokrvit.
Přípravky proti celulitidě se dělí do několika kategorií:
- Oleje na celulitidu - využívají se především při masáži, pokožku účinně hydratují.
- Krémy proti celulitidě – vypínají pokožku a ničí tukové buňky, usnadňují spalování tuků, stimulují přirozené vylučování nadbytečných tekutin, několik minut po aplikaci můžeme cítit teplo nebo chlad, lehké pálení, kůže zčervená, prokrví se.
- Gely proti celulitidě – mají stejné účinky jako krém, některé pokožku zahřívají, jiné gely proti celulitidě naopak chladí. Nejčastěji využívaným je skořicový gel. Skořice obecně vykazuje silný prohřívací efekt, způsobí lokální prohřátí pokožky, rozšíření kožních cév, a tím zvyšuje odbourávání tukové tkáně. Skořicová silice navíc působí antimikrobiálně.
Vydat se můžeme také cestou očisty organismu. Velmi účinný je lymfodren čaj, který pročišťuje lymfatické cesty. Tato kúra obsahuje kompozici bylin, které působí na lymfu – květ ibišku, list pampelišky, květ vřesu, květ měsíčku lékařského, květ jetele, květ i nať třapatky nachové (echinacea), oddenek pýru. Detoxikaci můžeme podpořit užíváním ostropestřce mariánského, vitaminu E 200 mg, chlorelly nebo 100% gelu z aloe.
Další možností, jak se poprat s celulitidou je homeopatie. Základním lékem pro měkkou celulitidu je homeopaticky ředěný křemík - Silicea 5 CH. Edematosní forma celulitidy je závažnější, proto se při její léčbě doporučuje Thuya occidentalis 9 CH zajišťující očistu. Thuya pomáhá mimo jiné „ztratit břicho“ a je velmi důležitá, pokud užíváte antikoncepci nebo velmi často antibiotika. Poté bude následovat dlouhodobé užívání Pulsatilly 15 CH. Homeopat nebo zkušený lékárník vám může doporučit další vhodnou homeopatickou léčbu dle vaší konstituce a typu.
Strava a pohyb hrají prim
Mluvíme-li o zdravém stavu našeho těla, vždy skončíme u správného stravování a pohybu. Základem je pestrá a bohatá strava, která dodá organismu potřebné vitaminy a minerály. Vynechat bychom neměli žádnou důležitou složku potravy, ani cukry a tuky. Je nutné je však jíst v přiměřeném množství. Stěžejní je dostatek ovoce a zeleniny, které jsou nízkoenergetické a zároveň bohaté na vitaminy a vlákninu. Jídlo si rozložte na pět porcí denně a dodržujte pitný režim.
Velkým pomocníkem při léčbě celulitidy je pohyb. Vhodný je aqua aerobik, rychlá jízda na kole, rychlá chůze či nordicwalking. Nedoporučuje se cvičení, kdy dochází k větším otřesům - např. poskoky, protože může dojít k dalšímu poškození pružnosti pokožky.