Bronchitida: Když nás kašel nenechá vydechnout
Zánět průdušek neboli bronchitida je nemoc, která postihuje dolní cestydýchací (průdušky), které vedou přímo do obou plic. Bronchitida se projevuje buďv akutní, či chronické formě, přičemž každá z forem onemocnění má jinépříčiny.
Akutní bronchitida je onemocnění, které se nejčastěji objevuje v zimě, alemůže vás potrápit i v létě. Většinou je součástí infekce horních cest dýchacích.Obvykle je důsledkem předchozího nachlazení či virózy, které nebylydoléčeny.
Bronchitida se v první fázi projevuje dráždivým, často suchým kašlem abolestí na prsou. Doprovázejí ji také zvýšená teplota či horečka, únava, bolestihlavy, svalů a kloubů. V průběhu několika dní se charakter kašle mění naproduktivní a dochází k vykašlávání hlenů. Někdy se může přidat bakteriálníinfekce. V tomto okamžiku pak bývá nutné nasadit léčbu antibiotiky, o nížrozhoduje vždy pouze lékař.
Akutní zánět průdušek se léčí klidovým režimem a odpočinkem v posteli sdostatečným příjmem tekutin a vitaminů. Prostředí, ve kterém je nemocný léčen,by mělo být vyvětrané a zvlhčené. Z léků se užívají přípravky, které tlumí suchýkašel, tzv. antitusika. Důležité je, aby byla antitusika podávána pouze ve fázi,kdy je kašel skutečně suchý.
Jakmile se začne tvořit hlen a pacient ho vykašlává, antitusika senahrazují léky, které podporují vykašlávání, tzv. expektorancia. Pokudonemocnění provází horečka, podáváme léky snižující horečku.
Chronickoubronchitidu je nutné léčit
Chronická bronchitida je dlouhodobý zánět průdušek, pro který jsoucharakteristické problémy s dýcháním a úporný kašel. Toto onemocnění jezpůsobeno trvalým vystavením dýchacích cest dráždivým látkám vnějšíhoprostředí.
Projevy jsou podobné jako u akutního stadia bronchitidy. Jde hlavně o suchý, dráždivý kašel projevující se hlavně po ránu. Pacienti často vykašlávají dohněda zbarvený hlen – obsahuje totiž částečky prachu, kouřových zplodin a dehtu(u kuřáků). Kašel trvá většinou několik týdnů až měsíců a může se opakovatněkolikrát do roka. Nemocný je unavený a schvácený, z nedostatku okysličenímůže mít bledou až namodralou kůži. Kašel se zhoršuje námahou.
Pozor na stravu!
Ve stravě se vyhněte hlenotvorným potravinám, jako jsou mléčné výrobky, cukr,sladké ovoce a bílá mouka. Dále by se neměly konzumovat potraviny způsobujícíplynatost (fazole, zelí, květák, kapusta).
Na kouření zapomeňte
Léčba chronické bronchitidy spočívá ve vyloučení látek, kteréprůdušky dráždí. Omezit by se tedy mělo kouření a pobyt v prašnémprostředí. Léky, které pacientům lékař předepíše, uvolňují svalstvo průdušek,čímž dochází k rozšíření dýchacích cest. Dále se mohou užívat kortikoidypůsobící proti zánětu. Stejně jako u akutní bronchitidy jsou vhodnéinhalace.
Neléčený chronický zánět průdušek může způsobit trvalé poškozeníprůdušek a chronickou obstrukci plic. Toto onemocnění je nebezpečné, provází hotrvalá dušnost, kdy celý organismus trpí nedostatkem kyslíku. Tato nemoc můžebýt i život ohrožující.
VYZKOUŠEJTE HOMEOPATIKA
Ke zmírnění příznaků akutní i chronické bronchitidy může pomoci i léčba homeopatiky. Při výběru vhodného přípravku se o jeho účincích a způsobu užitíporaďte s lékárníkem či lékařem.
Suchý kašel:
Aconitum napellus 9 CH – náhlý začátek kašle, noční kašel, krátké pískavézáchvaty, kašel s pocitem dušení. Nemocní jsou neklidní, přidává se i teplota ad38 °C. Dávkování: 5 granulí každou hodinu do zlepšení.
Drosera 9 – 15 CH – při náhlých a silných záchvatech kašle, nemocný se dáví,nemá co vykašlat a stále jej něco dráždí na sliznicích. Dávkování: 5 granulíkaždou hodinu do zlepšení.
Bryonia 9 CH – suchý, bolestivý kašel, pacient svírá hrudník rukama, zhoršenísebemenším pohybem. Dávkování: 5 granulí třikrát až čtyřikrát denně.
Cuprum metalicum 9 CH – záchvaty křečovitého sevření hrudi s dušností,zlepšení studenými nápoji. Dávkování: 5 granulí při záchvatu.
Vlhkýkašel:
Ipecacuanha 9 CH – při velkém zahlenění, zvracení hlenů, dávení při záchvatu,velké slinění. Dávkování: 5 granulí třikrát až čtyřikrát denně.
Pulsatilla 9 CH – vykašlávání hlenů přes den, suchý kašel v noci, žlutobílýhlen, zlepšení na čerstvém vzduchu. Dávkování: 5 granulí dvakrát až čtyřikrátdenně.
Mercurius solubilis 9 CH – kašel s vykašláváním žlutozelených hlenů, nateklýjazyk, slinění, zápach z úst. Dávkování: 5 granulí dvakrát až čtyřikrátdenně.
V době rekonvalescence je vhodné podávání kombinace homeopatik: Sulfur iodatum 9 CH a Pulsatilla 15 CH – obojí 5 granulí dvakrát denně po dobu 14dnů.