Anémie: Záludná nemoc umí způsobit značné problémy
Anémie, česky též chudokrevnost, je onemocnění krve, které souvisí sčervenými krvinkami. Jejich hlavním úkolem je transport kyslíku do tkání celéhotěla a odvod oxidu uhličitého a zplodin metabolismu. Tuto transportní funkcizajišťuje červené krevní barvivo hemoglobin, který je nedílnou součástí každéčervené krvinky a má schopnost vázat na sebe jak kyslík, tak oxid uhličitý.
Anémie je vždy způsobena nižší koncentrací hemoglobinu ve srovnání shodnotami zdravých jedinců. Přitom počet červených krvinek může, ale nemusí býtsnížený. Dochází k nedostatečnému prokrvení celého organismu a tělo začne jakokompenzační mechanismus přednostně prokrvovat orgány, které jsou na nedostatekkyslíku nejvíce citlivé (mozek, srdce). Ostatní orgány tak trpí nedostatkemkyslíku o to víc.
Anémie většinou nastupuje pozvolna
Hlavními příznaky je bledost kůže a sliznic následkem nedostatečnéhoprokrvení a únava spojená se svalovou slabostí a sníženou výkonností. Nemocní serychle unaví i po zcela běžné činnosti. Dalším příznakem je zvýšená srdečnífrekvence, spavost, závratě, mdloby, může se vyskytnout i dušnost, u staršíchosob zmatenost.
Při anémii také snadno vznikají modřiny a na kůži se mohou objevit tzv.petechie, což jsou malé červené skvrny vzniklé krvácením drobných tenkých cév vkůži. Časté je i brnění končetin jako následek poškození nervového systému.
Projevy i jejich závažnost jsou velmi individuální. Organismus se nanedostatek kyslíku dokáže do určité míry adaptovat a mírnější formy anémiebývají často náhodným nálezem při lékařské prohlídce.
Normální hladiny hemoglobinu jsou 140 až 170 g/l u mužů a 110 až 160 g/l užen. Hodnoty pod spodní hranicí již označujeme za anémii.
Typy anémií
- ANÉMIE Z NEDOSTATKU ŽELEZA (sideropenická anémie) je v našich podmínkáchnejčastějším typem anémie. Krvinky jsou menší a je v nich méně hemoglobinu, projehož tvorbu je železo nezbytné. Nedostatek železa je způ- soben buď následkemchronického krvácení (např. silné menstruační krvácení, žaludeční vředy, nádorytrávicího traktu, hemoroidy), jeho nedostatečným příjmem (špat- ná výživa), nebopři poruše vstřebávání železa z trávicího traktu (onemocnění tenkého střeva,resekce žaludku). Kromě obvyklých příznaků mají pacienti křehké, lámavé vlasy anehty a vyhlazený jazyk. Léčba spočívá v odstranění příčiny, která anémiivyvolala, a v podávání přípravků s obsahem železa a vitaminu C, který podporujevstřebávání železa z trávicího traktu.
- ANÉMIE MEGALOBLASTICKÁ je způsobená nedostatkem vitaminu B12 nebo kyselinylistové, které jsou pro tvorbu červených krvinek nezbytné. Jedná se o anémiimakrocytární, při které jsou krvinky velké a nevyzrálé, protože mají narušenousyntézu DNA. Příčiny nedostatku vitaminu B12 tkví často ve špatné výživě.Vitamin B12 je obsažen zejména v potravinách živočišného původu (maso, mléko,vejce), takže nedostatkem trpí například vegani. Kyselina listová je součástívitaminů skupiny B a je obsažena v kvasnicích, játrech a zelené zelenině. Vtěhotenství je její potřeba vyšší a je nutno ji dodávat v tabletách, aby sezabránilo možným defektům plodu. Snížený příjem obou vitaminů může nastat i ustarých osob (méně pestrý jídelníček), u alkoholiků nebo při špatném vstřebávánípři onemocnění střeva.
- PERNICIÓZNÍ neboli ZHOUBNÁ ANÉMIE je zvláštní případ anémie z nedostatkuvitaminu B12, ke kterému dochází následkem poškození žaludeční slizniceautoimunní poruchou. V žaludku se nevytváří tzv. vnitřní faktor, který jenezbytný pro vstřebávání vitaminu B12 z žaludeční sliznice. Nedostatek vitaminuB12 je tak velký, že kromě anemických příznaků mají pacienti i neurologickéobtíže, např. poruchy reflexů, změny citlivosti, pálení jazyka, narušenémentální funkce. Léčba spočívá v injekčním podávání vitaminů B12, které jedoživotní, protože tento typ anémie je nevyléčitelný. Častěji se objevuje ustarších pacientů.
- HEMOLYTICKÁ ANÉMIE je onemocnění, při kterém dochází k předčasnému rozpadučervených krvinek ve slezině a zároveň je zvýšena i tvorba krvinek. Krvinky majínormální velikost. Příznaky hemolytické anémie jsou kromě bledosti i žloutenka azvětšená slezina.
- ANÉMIE U CHRONICÝCH ONEMOCNĚNÍ se vyskytuje jako jeden z příznaků u vleklýchzánětlivých onemocnění, chronických infekcí, zhoubných nádorů, selhání ledvin ajater. Při této anémii je snížená životnost červených krvinek a hladina hormonuerytropoetinu, který stimuluje jejich tvorbu. Léčit je třeba onemocnění, kteréanémii způsobilo.
- APLASTICKÁ ANÉMIE je způsobena útlumem kostní dřeně. Vzhledem k tomu, že vkostní dřeni dochází k tvorbě všech složek krve, jsou snížené hladiny krevníchdestiček i červených a bílých krvinek. Podobný typ anémie vzniká i jakonežádoucí účinek některých léků. Nepodaří-li se odstranit příčinu, je u těžkýchpřípadů indikovaná transplantace kostní dřeně.
Prevence? Vyvážená strava
Anémie tvoří poměrně pestrou skupinu onemocnění a někdy mohou signalizovatzávažnou chorobu. Typické příznaky anémie bychom proto neměli brát na lehkouváhu, a pokud se vyskytnou, je potřeba navštívit lékaře. Anémie se dá poměrněsnadno diagnostikovat rozborem krve, ale určit její příčiny vyžaduje obvykleještě další vyšetření.
Preventivně si můžeme pomoci vyváženou stravou s dostatečným obsahem železa avitaminů skupiny B. Železo obsahují kromě masa i luštěniny, listová zelenina arůzné druhy semínek. Vitamin B12 je obsažen v mléčných výrobcích, kvasnicích,obilí a v mase.