Akné: Projevy lze zmírnit
Akné je chronické zánětlivé onemocnění, často je k němu přidružena poruchakeratinizace (rohovatění). Až 80 % z nás se s prvními pupínky setkala nebosetkává v období puberty. Slabší forma akné často přetrvává do vyššího veku.Hlavní příčinou vzniku akné je hormonální nerovnováha, na vzniku se podílí takédědičnost a stav imunitního systému.
V důsledku hormonální nerovnováhy (v období puberty, stresu, při užívání lékuapod.) dochází ke zvýšené aktivitě mazových žláz a ke zvýšené tvorbě mazu, kterývyvěrá na povrch pokožky. V případě, že je mazová žláza zakrytá zrohovatělýmibuňkami, dochází k hromadění mazu uvnitř póru a vzniká pupínek, neboli komedon(akné). Nahromaděný maz je potravou pro mikroorganismy, které se sice na povrchupokožky běžně vyskytují, ale při přemnožení se stávají spouštěčem zánětlivéhoprocesu. Jde především o Propionibacterium acnes a Staphylococcus epidermis. Proúspěšný boj s množícími se bakteriemi a vznikajícím zánětem je podstatná správnáfunkce a reakce imunitního systému.
Stop mačkání
Pupínku se často snažíme zbavit velmi rychle mačkáním a škrábáním, rozhodněse ale nejedná o účinný způsob, jak se akné zbavit. Naopak, podobné metody mohouvést ke zhoršení projevu a následnému zjizvení pleti. Aknózní plet je velmicitlivá a náchylná k dalšímu zhoršování. Proto je nutná komplexní a v případěsilněji rozvinutého akné dlouhodobá péče.
Na prvním místě je důkladné čištění pleti, při kterém pleť zbavíme špíny,mazu a nežádoucích patogenních mikroorganismů. Používáme šetrné mycí gely,vhodné jsou ty s obsahem oblých jemných peelingových kuliček, které efektivněodstraní zrohovatělé buňky z povrchu pleti a póry uvolní. K dočištění pleti jevhodné použít čisticí tonika, a to výhradně bez obsahu alkoholu, které pleťnevysušují. Hydratace aknózní pleti je velmi důležitá, hydratovaná pokožkavypadá zdravěji, pomaleji stárne a snadněji se brání vnějším negativnímvlivům.
Při zvýšeném výsevu pupínku je doporučováno aplikovat čisticí a vyživujícímasku, která pleť pročistí do hloubky, vyživí a regeneruje. Při použití maskyvybírejte ty, které jsou na bázi bentonitu, jenž váže nečistoty, a kterýobsahuje vyživující složky (např. vitaminy nebo aktivní kolostrum, které pleťefektivně regeneruje, hojí a podporuje tvorbu kolagenu, a pomáhá tak bránittvorbě jizev).
Zaostřeno na výběr
Podstatou správné péče o aknózní pleť je výběr správného krému. Krém naaknózní pleť nesmí být mastný a hutný. Preferujeme lehké fluidní krémy, kterépleť hydratují a neucpávají póry. Krém je nutné používat dvakrát denně nadůkladně očištěnou pleť tonikem, které plet zjemní a na aplikaci krému připraví.Na trhu je nepřeberné množství krémů na aknózní plet a orientace mezi nimi neníjednoduchá. Lehký fluidní krém pro ošetření aknózní pleti by mel být obohacen oantimikrobiální složku, která pleť celodenně chrání před invazí patogenníchmikroorganismů (např. octopirox). Kvalitu krému zvyšují hydratační, regeneračnía vyživující složky.
Látkou, která v sobě ukrývá všechny tyto vlastnosti je aktivní kolostrum. Jdeo látku bohatou na vitaminy, minerály, růstové faktory podporující rychlouregeneraci defektu pokožky a podporující tvorbu kolagenu. Kolostrum je čistěpřírodní složka, která se dostává v péči o akné do popředí zájmu mnohadermatologů.