9 skrytých spouštěčů alergie v našich domácnostech
Slovem domov zpravidla označujeme místo, kde se cítíme bezpečně a příjemně. Obklopují nás v něm lidé a věci, které máme rádi. Přesto zde na nás mohou číhat nepřátelské alergeny. Kde je nejčastěji najdeme a jak bychom se jich měli vyvarovat? Máme pro vás 9 tipů.
VNITŘNÍ PODNĚTY
Trpíte alergií na některý z vnitřních podnětů? Dejte si pozor! Prach, plísně či zvířecí alergeny jsou na každém rohu a objevují se i na místech, kde bychom je rozhodně nečekali. Pozornost bychom měli zaměřit na pokojové rostliny, respektive na květináče. V nich se totiž často rodí plísňové spory, které nezůstávají nehybně na jednom místě, ale mohou se velice snadno dostat na podlahu a odtud takřka do celého bytu či domu.
Zamezit vzniku spor lze pravidelným odstraňováním spadaného listí a omezením nadměrného zalévání. Jestliže se spory v květináči přece jen objeví a vy se chcete vyhnout jejich roznášení po svém domově, dejte pod květináč talířek či nějakou podložku, spory budou padat na ni, ne na vaši podlahu.
ZVÍŘECÍ ALERGIE
Zvířecí alergie patří mezi nejčastější a často ji připisujeme srsti našich mazlíčků. Ta však na vině není. Naše tělo je citlivé na proteiny nacházející se ve zvířecí moči a slinách nebo odumřelé šupinky jejich kůže, které se usazují na kobercích, nábytku i prádle.
Chcete-li se vyvarovat alergických reakcí na svého mazlíčka, snažte se ho držet mimo svou ložnici. Pokaždé, když si s ním hrajete a mazlíte se s ním, umyjte si ruce. Nezapomeňte také často uklízet a větrat.
KOBERCE
Koberce a rohože oživují vaši místnost úplně jiným způsobem, než byste chtěli. V jejich útrobách totiž žijí roztoči, pro které je koberec plný prachu ideálním domovem.
Nejlepším řešením, jak se jich zbavit, je koberce a rohože odstranit. Pokud se k tomuto kroku neodhodláte, pokuste se alespoň často vysávat a používat vysavač s HEPA filtrem.
KNIHY
Příjemní společníci pro dlouhé večery jsou lahůdkou pro mikroskopická zvířátka a roztoče. Navíc se v nich usazuje spousta prachu.
Pokud zjistíte, že při otevření svých oblíbených knih začnete kýchat, utírejte z nich pravidelně prach a pokuste se je mít v uzavřených knihovnách.
NÁBYTEK
Roztoči a prach se hromadí také v čalouněném nábytku. Pokud byl navíc nábytek po nějaký čas uskladněn ve vlhkém prostředí, mohou v něm být i plísňové spory.
Alergické reakce můžeme omezit velmi častým úklidem, avšak nejlepší variantou pro alergiky je pořídit si pohovku z kůže či jí podobných materiálů.
POSTELE
Osm hodin spánku nechává v našich postelích spoustu odumřelých buněk, na nichž si pochutnávají roztoči.
Pokuste se měnit prostěradlo každý týden a dejte pod něj antialergickou podložku. Vyhýbejte se velkému množství polštářků a přikrývek, které nelze prát doma v pračce.
PLYŠOVÉ HRAČKY
Ideálními pomocníky v boji proti roztočům nejsou ani plyšové hračky. Pro děti jsou často nepostradatelnými kamarády, s nimiž chodí i spát.
Roztoče lze z plyšových kožíšků dostat častým praním hraček, minimálně jednou týdně. Pokud hračku nelze prát, vložte ji každý týden v sáčku do mrazničky a nechte ji zde po dobu 24 hodin.
KOUPELNY
Vlhké a teplé prostředí koupelen je pro vznik plísně ideální. Plísňové spory se objevují ve spárách dlaždiček, za zdí nebo pod podlahou se objevuje černá plíseň.
Utěsněte kohoutek, aby z něj neodkapávala voda, při sprchování používejte odvzdušňovací techniku a nezapomínejte na pravidelný a důkladný úklid. Pak bude vaše koupelna bezpečnou relaxační oázou.
KUCHYNĚ
Chladnička, dřez a odkapávač na nádobí jsou pro plísně patrně nejoblíbenějšími kuchyňskými prostory. Stojící voda je přitahuje jako magnet. Udržujte všechny prostory v kuchyni v čistotě a především v suchu. Pravidelně kontrolujte všechny potraviny – staré a plesnivé nemají ve vaší kuchyni co dělat.