11 tipů pro klidnou dovolenou astmatika
Trpíte astmatem? Pak vás možná znervózňuje jakékoli cestování,protože nikdy si nemůžete být jisti, jaké podmínky vás v jiném prostředízastihnou a jak se připravit. Nabízíme 11 rad, díky kterým zvládnete výletyi do vzdálenějších zemí.
1. Vyberte vhodnou destinaci
Dobrou zprávou je, ževětšině astmatiků se obtíže na dovolené zmírní. Vystavení alergenům, jako jsoupyl, roztoči nebo znečištěné ovzduší, bývá mnohem menší. Někteří astmatici jižze zkušeností vědí, že změna prostředí u nich může příznaky astmatu vyvolat,proto se výběru cílové destinace věnujte opravdu pečlivě.
2. Sledujte počasí
U části nemocných mohou klimatickézměny (teplo, vlhký nebo horký vzduch) způsobit zhoršení astmatu. Pylová sezónase navíc v mnoha státech liší. Nepříjemná reakce se také může objevit i na pyly,které se v naší zemi vůbec nevyskytují, třeba na pyl z olivovníku.
3. Myslete nad nadmořskou výšku
Lidé s astmatem mohoucestovat do oblastí s nadmořskou výškou i přes 2500 metrů. Pokud je jejich nemocdobře kompenzovaná a cítí se fit, horská túra jim nemusí dělat potíže. Jestliževšak dýchací obtíže zhoršuje chlad nebo fyzická aktivita, je lepší se těmtovýletům vyhnout.
4. Poraďte se s lékařem
Před odjezdem je vhodnénavštívit lékaře, který zhodnotí váš zdravotní stav a způsobilost k cestě.Informujte jej, kam a za jakým účelem jedete, a nechte si předepsat dostatekléků.
5. Nezapomeňte na očkování
Pokud lékař neurčí jinak,tak i pro astmatiky platí povinná očkování nutná pro pobyt ve vybranédestinaci.
6. Sjednejte si cestovní pojištění
Vyberte si vhodnézdravotní pojištění. V případě lékařského ošetření v cizině se vyhnete nemalýmúčtům.
7. Nepřetěžujte se
Spouštěčem astmatu může být inadměrná fyzická zátěž. Pokud plánujete aktivní dovolenou a hodláte vyzkoušettaké extrémní sporty (třeba potápění), poraďte se před odjezdem s lékařem.Nicméně platí, že lehčí dovolenkové činnosti jsou prospěšné i pro osoby, kteréastmatem trpí.
8. Léky si vezměte i do letadla
Pokud máte mírné adobře kompenzované astma, let vám nebude činit obtíže. Raději ale vždy mějteléky u sebe. Horší je to v případě, že jste těžký astmatik a preparáty přílišnezabírají. Pak můžete vzhledem k poklesu tlaku v kabině pociťovat dechovoutíseň. Proberte to se svým lékařem. Inhalátor noste vždy u sebe, a pokud možno,mějte přibalen i náhradní. Vybavte se dostatkem všech léků a poslední lékařskouzprávou.
9. Informujte o své nemoci okolí
Jedete na dovolenou slidmi, kteří vás neznají? Řekněte jim o svém stavu a poučte je, co v případěastmatického záchvatu dělat. Pro všechny případy je dobré sepsat si astmatickýplán se všemi užívanými léky a dát si ho do peněženky. Při záchvatu to může býtvítaná pomoc pro zasahující lidi kolem i pro místního lékaře.
10. Naučte se pár frází
Pokud cestujete do zahraničí,naučte se několik vět, které mohou být při astmatickém záchvatu užitečné.Například „nemohu dýchat”, „potřebuji inhalátor” nebo „kde jenemocnice”.
11. Zjistěte, kde hledat pomoc
Než vyrazíte nadovolenou, ověřte si úroveň zdravotní péče v dané oblasti a jejídostupnost.
Většina astmatiků si dovolenou užije bez větších potíží.Vybírejte si cíl své cesty především podle výskytu alergenů a dostupnostizdravotní péče. Buďte také raději předem připraveni na zdravotní komplikace, ikdyž nenastanou. To vám umožní užít si volné dny namaximum.