Zázračný vitamin D: čtvrt hodiny na slunci nestačí
Kdyby nám všem udělali vyšetření, naprosté většině z nás by byla zjištěnanedostatečná hladinu vitaminu D v těle. Jeho dostatek bychom snad mohli mítpouze po skončení letních měsíců, to však pro zdraví nestačí. A nejde jen oriziko křivice u nejmenších či o osteoporózu u seniorů. Vitamin D vlastně nenípouhý vitamin.
Vitamin D je spíše hormon než „pouhý“ vitamin. Také nejde jen o jednu látku,ale název vitamin D je souhrnným označením pro celou skupinu několika podobnýchsloučenin s různou mírou účinnosti. Neúčinnější formou je vitamin D3(cholekalciferol, lze jej získat na lékařský předpis pod názvem Vigantol).Největším přirozeným zdrojem účinného vitaminu D je syntéza v těle (kaskádovitoupřeměnou z cholesterolu v játrech a ledvinách), přičemž nejdůležitějším a vpodstatě limitujícím faktorem je přeměna na účinnou formu v kůži při ozáření UVslunečním zářením.
Tak získáváme až 90 % vitaminu D. V přirozené potravě ho můžeme sníst jen10 % celkového množství, které potřebujeme. Dostatečné doplnění účinnýmipřípravky je z pohledu současné medicíny naprosto nezbytné.
Účinky známé i neznámé
Prevence křivice (rachitis) vitaminem D je povinností všech pediatrů. Kojenciby měli dostat 400 – 800 IU vitaminu D3. Díky této prevenci křivice (s výjimkouněkterých metabolických vad a poruch vstřebávání) v Česku vymizela.
Bohužel nevymizela osteoporóza, která má sice několik příčin, včetněgenetické dispozice, ale bez vitaminu D je její riziko takřka rovno jistotě.Málokomu je známo, že na důsledky osteoporózy se umírá dvakrát častěji než namaligní melanom. Ročně zemře na maligní melanom asi 500 lidí, na důsledkyosteoporózy (osteoporotické zlomeniny) kolem 1000.
Nedostatek vitaminu D se podílí i na úbytku svalové tkáně, tzv. sarkopenii,což je jeden z velmi nebezpečných rizikových faktorů u stárnoucí populace.Svalová síla je potřebná k pohyblivosti, k sebeobsluze. Při úbytku svalové sílydochází častěji k pádům, které vedou ke zlomeninám a imobilizaci. To má proseniora velmi nežádoucí důsledky, včetně závažných infekcí.
Na význam doplnění vitaminu D u lidí s jeho nedostatkem se zaměřil nedávnývýzkum. Zjistilo se, že vzestup koncentrace vitaminu D byl provázen výraznouzměnou aktivity 291 genů, které mají vztah k nádorovým, srdečně-cévním,infekčním a autoimunitním onemocněním. Vitamin D tedy způsobuje „aktivaci“ genů,které regulují nejdůležitější složky imunitního systému. Chybí-li vitamin D,dochází k častějším infekcím od banálních nachlazení až k závažným celkovýminfekcím.
Vitamin D se podílí i na protinádorové imunitě. Receptory pro vitamin D bylyzjištěny u rakoviny prsu, tlustého střeva a konečníku, prostaty a některýchlymfomů (nádor lymfatické tkáně).
Proti chronickým chorobám a autoimunitním onemocněním
Vitamin D se podílí na vyzrávání složky imunitního systému, která usměrňujezánět. Ten se podílí na rozvoji aterosklerózy a poškození cév a také na změnách,které jsou spojeny s tzv. metabolickým syndromem a diabetem 2. typu.
Z toho vyplývá, že vitamin D by neměl chybět v léčbě kardiaků a diabetiků. Jenutné myslet i na to, že vzniká z cholesterolu, takže při dietě chudé na tuky,která je součástí léčby uvedených chorob, musíme vitamin D tělu dodat i mimojídelníček.
V současné době se stále častěji setkáváme s výskytem autoimunitních chorob.Jejich příčin je mnoho, avšak nejčastěji jsou způsobené nadužíváním antibiotik,která ničí naši přirozenou mikroflóru, ať už ve střevech, na sliznicích či nakůži. Naši bakteriální kamarádi fungují jako trenéři imunitního systému, a kdyžchybějí, chová se imunitní systém jako nezvedené děcko a napadá své okolí – tedyi vlastní tkáně.
Celý tento proces ještě negativně podporuje kouření, při němž u genetickydisponovaných jedinců dochází (citrulinací) k přeměně tělu vlastních bílkovin nacizorodé. Tělo si proti těmto cizorodým látkám tvoří protilátky, které pak aleútočí i na vlastní tkáně.
Známe jen málo látek, které působí proti těmto změnám přirozeně apreventivně, aniž by oslabovaly imunitní systém. Vitamin D však patří k těmlátkám, které účinně modifikují imunitní odpověď. Aby měl imunomodulační účinky,je třeba ho tělu dodávat v dávkách vyšších než 2 000 jednotek denně (udospělých).
Nespoléhejme jen na slunce
Není pravda, že k dostatečné tvorbě vitaminu D dochází při čtvrthodinovémpobytu na slunci s obnaženým předloktím. Jen v pravé poledne v kulminujícím létětomu tak může být. Na sluníčko se vydáváme pokryti přípravky s účinnými UVfiltry, které tvorbě vitaminu D brání. Tím rozhodně nechci nabádat k opékání sena slunci, ale k tomu, abychom mysleli na doplnění vitaminu D.
Bylo prokázáno, že roztroušená skleróza, autoimunitní, chronické, zánětlivéonemocnění nervové soustavy, které postihuje nejčastěji mladé nemocné, je úzcesvázána s nedostatkem vitaminu D. Existuje předpoklad, že preventivním podávánímvitaminu D v dostatečných dávkách po celé dětství i v dospělosti bude možné tétovážné nemoci předejít. V současnosti probíhají studie na NovémZélandě.