Mungo fazole: Neobyčejný zdroj bílkovin
Mungo fazole jsou luštěniny pocházející z Indie. V naklíčeném stavu vynikajíspecifickou chutí, kterou okouzlí i ty, kteří běžně luštěniny nevyhledávají.Výborné jsou do salátů či jako doplněk mnoha jiných i tepelně upravenýchpokrmů.
Plody této jednoleté teplomilné rostliny mají nejčastěji olivově zelenoubarvu a prodávají se obvykle celé, loupané nebo půlené. V některých obchodechmůžete sehnat také naklíčené výhonky, stejně jako u ostatních druhů luštěnin setotiž obsah cenných látek v mungo nakličováním významně zvyšuje.
Protože mungo snadno klíčí, není problém si je jednoduše připravit doma vždy,když máte chuť. Přestože se jedná o hodnotnou potravinu, nemělo by se to s jejíkonzumací přehánět. Doporučuje se maximálně hrst čerstvých klíčků denně.
První zmínka o konzumaci naklíčených fazolí mungo pochází z období kolem roku3000 př. n. l. z Číny. Je zároveň prvním záznamem o klíčcích a výhoncích rostlinpoužívaných jako součást potravy člověka.
Pozitivní vliv na zdraví
Fazole mungo obsahují mnoho důležitých vitaminů,minerálů, omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin, rovněž mohou podpořitobranyschopnost organismu a dobrý stav trávící soustavy. Najdeme v nich takévápník, hořčík, železo, kyselinu listovou, bílkoviny, draslík a vlákninu.
Jaké fazole rozhodně neklíčit?
Klasické fazole (bílé, červené, černé) se nenakličují, ani se syrovénekonzumují! Obsahují totiž pro lidský organismus nebezpečné látky, které sezničí jedině vařením. Mungo fazolky představují výjimku.
Kromě toho mohou podpořit hubnutí, neboť dodávají pocit sytosti. Pomáhajítaké se snižováním hladiny škodlivého LDL cholesterolu, čímž se mohou podílet naprevenci kardiovaskulárních onemocnění. Navíc dovedou chránit před volnýmiradikály a mohou údajně pomoci i při rakovině, přičemž byl částečně prokázánpozitivní vliv při nádoru tlustého střeva. Mungo fazole mají nízký glykemickýindex a jen pozvolna po jídle zvyšují hladinu cukru v krvi. Tím prospívajízejména diabetikům.
Co je naklíčená luštěnina?
Luštěniny jsou v suchém stavu semínka, jako ze všech semínek i z nich lzevypěstovat novou rostlinu. Když jsou semena suchá, spí, nerostou, protože prosvůj růst a vývoj nemají vhodné podmínky. Teprve ve chvíli, kdy se semínkoponoří do vody nebo navlhne, se aktivuje poměrně složitý biochemický proces, přikterém vzniká množství cenných látek pro lidský organismus.
Klíčit můžete také například červenou čočku a cizrnu, ale pozor, musí sejednat neloupané celé luštěniny. Loupaná semínka a luštěniny nenaklíčí, protožemohou být poškozená zpracováním a mechanickou manipulací.